تبلیغات
تایتانیک کشتی فیلم - ماجرا پشت ماجرا از تایتانیك


تایتانیک کشتی فیلم


ماجرا پشت ماجرا از تایتانیك
شنبه 21 خرداد 1384

زمانی كه فیلم تایتانیك در 19 دسامبر 1997 به روی پرده آمد، برنامهنویسان لینوكس به وجد آمدند. البته نه به خاطر خود فیلم یا بازی هنرپیشههای آن، بلكه به این دلیل كه تایتانیك وجود خود را مدیون سیستمعامل لینوكس بود.

" "

  اگر قرار باشد مثالی بزنیم كه ثابت میكند لینوكس، گرافیك را به شكل عالی آن پشتیبانی میكند، باید از «تایتانیك» نام ببریم. منظور، كشتی تایتانیك نیست بلكه فیلم «تایتانیك» را میگوییم. زمانی كه فیلم تایتانیك در 19 دسامبر 1997 به روی پرده آمد، برنامهنویسان لینوكس به وجد آمدند. البته نه به خاطر خود فیلم یا بازی هنرپیشههای آن، بلكه به این دلیل كه تایتانیك وجود خود را مدیون سیستمعامل لینوكس بود. در واقع شركت Digital Domain جلوههای ویژه این فیلم را (كه نیاز به قدرت پردازشی فوقالعاده زیادی داشت) با استفاده از 105 كارگزار لینوكس ایجاد كرده بود.

   Darryl Straussكه مدیریت این پروژه را به عهده داشت و قبل از آن هم كارهایی نظیر Apollo 13، The Fifth Element، Dante`s Peak و What Dreams May Come را در كارنامه خود داشت، میگوید: در این پروژه ما یكی از 500 سوپركامپیوتر برتر جهان را ایجاد كرده بودیم.

   در همین زمان Strauss درست به همان دلیلی كه بسیاری از دیگر شركتها كارگزارهای اینترنت خود را به لینوكس منتقل میكردند، لینوكس را به عنوان سیستم عامل كار خود انتخاب كرد یعنی مجانی بودن لینوكس. در حالی كه هر نسخه از اكثر سیستمهای عامل موجود صدها و بلكه هزارها دلار هزینه به پروژه تحمیل میكردند، انتخاب لینوكس باعث شد كه این شركت میلیونها دلار صرفهجویی كند.

   Strauss كه دستی هم در برنامهنویسی تحت یونیكس داشت، میدانست كه لینوكس حتی زمانی كه روی یك PC معمولی هم نصب شده باشد میتواند از عهده پردازش كارهای گرافیكی سنگین برآید. به همین دلیل به سراغ كارتهای گرافیكی Voodoo رفت كه در سال 1995 توسط شركت 3dfx Interactive ارائه شده بودند.

   او میگوید «من در سال 1996 نگاهی به قابلیتهای كارتهای Voodoo انداختم و به فكرم رسید كه میتوانم از آن برای كار خود استفاده كنم.» در آن سال او 3dfx را متقاعد كرد كه به او اجازه دهد Glide را به محیط لینوكس منتقل كند. Glide یك مجموعه دستورات برنامهنویسی گرافیك سهبعدی است كه توسط 3dfx خاص كارتهای Voodoo ایجاد شده است، اما با استفاده از برخی مبدلها میتوان آن را برای سایر كارتهای گرافیكی نیز استفاده كرد. Strauss حدود یك سال از اوقات فراغت خود را روی این كار گذاشت و سرانجام آن را به پایان برد. همزمان با به پایان رسیدن كار تولید فیلم تایتانیك، ارائه Glide و Mesa (یك پیادهسازی از OpenGL API) نیز گرافیك سهبعدی را به دنیای كامپیوترهای شخصی وارد كردند.

   زمانی كه Strauss كار روی تایتانیك را به پایان برد، خود را برای یك تغییر آماده میدید. او در سال 1998 بعد از شش سال كار در زمینه جلوههای ویژه، خود را در این زمینه بازنشست كرد. به این ترتیب او تبدیل به یك نویسنده تماموقت برنامههای گرافیكی تحت لینوكس شد و به شركت Precision Insight پیوست و رهبری پروژه تولید سیستمهای گرافیكی Xfree86 برای لینوكس را به عهده گرفت.
نوشته شده توسط رز در شنبه 21 خرداد 1384 و ساعت 12:06 ق.ظ
Desined By Mohamad + Alireza